2020. jan 05.

Big Mouth (2017-) - Sorozatajánló

írta: Virágh Márk
Big Mouth (2017-) - Sorozatajánló

Egy dologban manapság minden felnőtt és kamasz egyetért, ami persze elég ritka eset. Ez pedig nem más, mint hogy a pubertáskor elképesztően nagy szívás!

Igen, jól látják a kedves olvasók: a fent említett széria életünk egyik legnehezebb szakaszának eseményeit dolgozza fel, animációs sorozat formájában, az elvárható Netflix minőségben. Előre szólok, az elkövetkezendő sorok egy valamilyen fokon perverz, minden gátlást legyőző, éretlen szériáról fognak szólni. Úgyhogy ha már itt elgondolkodtál azon, hogy tovább görgesd az oldalt, akkor szívesen ajánlok figyelmedbe egyéb cikkeket vagy olvasmányokat. A karika ezúttal +18-ra tehető, ami nem a megvalósításért szól, hanem a tartalom közönségét jelöli meg. Ez ugyanis főképp nekik szól.

Na, de hogy ne fokozzam tovább az „izgalmakat”, vágjunk is bele!

thumb-1920-954332.jpg

Mint azt említettem, a kamaszkor egy nagyon nehéz időszak. Ezt sokan tudják. Sokak már rég átestek rajta, egyesek éppen benne élnek, sőt, léteznek olyanok is, akikre még higgadtan várnak a kihívások. Bizonyára mindenki emlékszik az első szerelmi csalódásokra, a minden második nap bekövetkező depressziókra és a furcsábbnál furcsább szituációkra… Nem is beszélve testünknek azon változásáról, amiről nagyon ciki volt beszélni bárkivel is, főképp a szülőkkel.

Ilyen érzések kavarognak főszereplőink lelkében is. Négy hetedikesről van szó, akiket túlságosan is kiszúrt magának a tinédzserkor. Nick Birch (Nick Kroll) és Andrew Glouberman (John Mulaney) a legjobb barátai egymásnak. Rengeteg közös dolog van bennük: ugyanannyi idősek, mindketten flúgos családban élnek, stb. Azonban valami mégis egy mély szakadékot ás közéjük:

a nemi érettség…

Andrew közülük az a személy, akinél hamarabb kezdenek el jelentkezni a férfivá válás jelei, mint például a szőrzet vagy az önkielégítés eltúlzott vágya. Nick persze hiányolja ezeket, de nem tud mit tenni, várnia kell, míg az ő ideje is eljön.

thumb-1920-954342.jpg

Bandánk harmadik fiútagja Jay Bilzerian (Jason Mantzoukas), aki nem egy szokványos fiatal. Impulzív, kissé értelmi fogyatékos gyerek, akinél durvább formában jelenik meg a testi kontaktus igénye. Ez természetesen nem tűnik fel a családjának, hisz egy alkoholista anya, egy állandóan úton levő ügyvéd apa és két idióta fiútestvér mellett azt csinálhat az ember, amit csak akar. Azzal nem számolva, hogy szeretetből bizony hiányt szenved a gyermek.

Az eddigi sort megtörve érkezzék negyedik, egyben utolsó főszereplőnk: Jessi Glaser (Jessi Klein), aki egy LÁNY. Hogy miért is emelem ezt ki? – Mindezidáig csupán fiúkról szólt a sztori. Így a készítők ezzel, hogy beemeltek egy női szereplőt is a banda tagjai közé, lehetőséget adtak a nézőknek arra, hogy megfigyelhessék az élet ezen szakaszát a másik nem nézőpontjából is. A hölgyemény sem egy egyszerű eset, hisz a szülei nem jönnek már jól ki egymással, ezen kívül a suliban senki sem tartja őt vonzónak.

Megvan tehát az a négy karakter, akik életének alakulását követhetjük nyomon. A végkimenetel persze nem csak rajtuk múlik, hanem az őket körülvevő világon (vagyis a többi érdekes szereplőn és lényen). Ebben a sorozatban ez az út nem egy összefüggő cselekményszálat fog magával húzni, hanem sok-sok kicsike szálat, amik olykor összegabalyodnak egy hatalmas gombolyaggá. Ezt a gombolyagot nem lesz egyszerű feladat kibogozniuk a fiataloknak, viszont ebben lesznek segítségükre

a hormonszörnyek.

wp2395685.jpg

Azon kamaszok, amelyek elérik a nemi érettség létrájának egy bizonyos fokát, gazdagabbak lesznek egy ún. hormonszörnnyel. Nevezhetjük őket házitanítóknak vagy épp mentoroknak is, mindegyikőjük munkájának ugyanaz a lényege: felkészíteni a gyereket a későbbi szexuális életre. Minden fiatal csak a saját szörnyét látja, csak ő tud kommunikálni vele. Természetesen a fiúk férfi, míg a lányok női szörnyet kapnak maguk mellé. (Az esetek többségében…)

Véleményem szerint ezek a lények rendkívül üde színfoltjai a sorozatnak. Kellően komolytalanok és viccesek ahhoz, hogy szót értsenek a „páciensükkel”. Ez persze néha azzal jár, hogy kellemetlen szituációkba sodorják őket, de ez nem szánt szándékuk. Szerencsénkre, nevettetni, azt nagyon tudnak.

Amit egyértelműen le kell szögezni a szériával kapcsolatban az az, hogy igen mély tartalom rejtőzik a felszínes poénok és túlzások mögött. Ha biológiai (tudományos) szempontból vetünk egy pillantást rá, akkor kimondhatjuk, hogy teljesen hiteles információkat közöl a fiatalság számára. A Big Mouth többek között beszél a nemi identitás vagy épp az abortusz kérdéséről. (Csak hogy pár példát említsek.) Mindezt egy kissé túlzó, de annál inkább elgondolkodtató formában.

bm108_andrew-and-missy-in-closet.png

Másik szempontból nézve rengeteg társadalmi problémát is tárgyal a sorozat. Feszegeti az örökös témát, vagyis a nők és férfiak egyenjogúságának kérdését, ami mellett a káromkodás ölelésében nyugvó kamaszkori lázadás (a szülők elleni harc) és a különböző kultúrák keveredése is helyet kap.

Például Andrew, a zsidó fiú, kapcsolatot próbál kialakítani Missyvel, aki egy színes bőrű leányzó.

Több epizódban jelenik meg a zene, mint kifejezőeszköz. A szereplők csak úgy fogják magukat és különféle dallamok között osszák meg velünk gondolataikat. A készítők itt is kiélhették kreativitásukat és minden eddig eltitkolt szövegüket beleépíthették a dalokba. Sőt, hiszitek vagy sem, nemrégiben egy egész album jelent meg, ami több mint 20 ilyen nótát tartalmaz.

capture-d_e_cran-2018-09-17-a_-18_32_21-1440x820.jpg

Ha összességében szeretném felvázolni a tényeket, a Big Mouth az egyik legkülöncebb sorozat, amit egy néző láthat. Biztos vagyok benne, hogy az első találkozás alkalmával sokan csak ámulni és bámulni fognak a perverzión és csak a túlzásokat fogják érzékelni, viszont ezeknél szerintem jóval több dologról van itt szó. Persze, az nem kérdés, hogy mesterfokon űzi a 21. század hétköznapi baklövéseinek kifigurázását, de minden alkotásnak megvan a sajátossága.

A fentebb látható szöveg ellenére mégsem ajánlanám minden fiatalnak a szériát. Egyrészt jó, ha olyan az ember személyisége, hogy éretten tud hozzáállni egy ennyire komolytalanul komoly komédiához. Másrészt pedig mindenképp egy hatalmas előny, ha a néző már átélte ezeket a „borzalmakat” - hisz könnyen lehet ez a visszaemlékezésre adandó alkalom -, vagy ha épp pont most érzi át őket - hisz akkor megeshet, hogy megtalálja a választ néhány nagy talányokra. Akiben a két tényező közül valamelyik nincs meg, azt távol tartanám ettől az alkotástól.

Ez viszont már a jövő zenéje, ami könyörtelenül hívogatja a bátor vállalkozókat. Ha TE vállalod a kockázatot, és nekivágsz az útnak, sok sikert kívánok hozzá. Hidd el, szükséged lesz rá! :)

A Big Mouth (újdonsült magyar Netflixes keresztnevén: Hormonokkal túlfűtve) elérhető a Netflix oldalán, magyar felirattal. Mindezidáig három évada jelent meg, ami összesen 31, részenként 30 perces, epizódot von magával.

Szólj hozzá

ajánló series netflix #heroessquare bigmouth